Facebook Instagram

Dilekalem

​Basel’de büyük oruç döneminin hemen öncesinde üç gün boyunca kutlanan Fasnacht Karnavalı rengarenkti. Karnavalın renkleri sadece gördüklerimizden ibaret de değildi, aynı zamanda mecazen de oldukça renkliydi.

Fasnacht Karnavalı'nın Kostümleri ve Sembolleri

Basel’de büyük oruç döneminin hemen öncesinde üç gün boyunca kutlanan Fasnacht Karnavalı rengarenkti. 

Fasnacht Karnavalı’nı anlattığım yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz; "Basel'de Karnaval- Fasnacht Karnavalı'nın İlk Günü" için tıklayınız.

"Basel'de Karnaval- Fasnacht Karnavalı'nın İkinci Günü" için tıklayınız.

Karnavalın renkleri sadece gördüklerimizden ibaret de değildi, aynı zamanda mecazen de oldukça renkliydi. Kostümlerin, müzik çalarak ilerleyen clique’lerin (ekiplerin) taşıdığı fenerlerin, dekorların da bir dili vardı. Çoğu toplumsal ve çevresel mesajlar içeriyordu veya uzun yıllar öncesine dayanıyordu. Sembolleri sevince insan duramıyor, ayağının tozuyla araştırmaya dalıyor. Ben de döner dönmez her fırsatta araştırmaya başladım. Haydi önce kostümlerden başlayalım…

Geleneksel kıyafetler, cliquelerin vermek istediği mesajı temsil eden kostümler ve fantastik kostümler olmak üzere üç kategoride kostüm vardı. Karnavalda giyilen kıyafetler zamanın ruhuna göre değişiklikler göstermiş tabi ki, hem sosyopolitik değişimler, hem de gösteri sanatlarındaki gelişimlerden karnaval kostümleri de etkilenmiş. 

İlk gün Münster Meydanı’na flüt çalarak girerken gördüğümüz clique’in kostümü saray soytarısıydı. Adı “Ueli”ymiş. Soytarı şapkasının iki parçası, eşek kulaklarını temsil ediyormuş. Ortaçağ Avrupa’sında eşek, tembelliği, boş vermişliği ve aptallığı anlatmak için kullanılırmış. Aynı zamanda saray soytarısı başkaları hakkında şakalar yapabilen tek pozisyonda olduğu için de bu kostüm politik bir gönderme içeriyormuş. Saray soytarısı kostümünün farklı versiyonları ile çokça karşılaştık. Aşağıdaki fotoğrafta Ueli'ler var, çok net çıkmamış da olsa kıyafetlerinde Basel'in şehir simgesini görebilirsiniz.

Bir diğer sık karşılaştığımız kostüm ise Waggi idi. Bu karakter, 1900’lerde Basel’e ürünlerini satmaya gelen Alsace’lı köylülerin o günlerde yapılan karikatürlerinden doğmuş. Onları avarei serseri ve fazla gürültücü bulurlarmış, “Waggi” de avare, serseri anlamına gelen “vagabond”dan türemiş. Devasa kırmızı burnu, kocaman sırıtan ağzı ve çılgın saçları ile dikkat çekici ve biraz da rahatsız edici. Aynı zamanda bu karakterler en gürültücüleriydi, uzun zamandır taşıdıkları göndermenin hakkını verircesine… 

Aşağıdaki fotoğraflarda Rathaus- Belediye Binası'nın önünde tepede bir yerde sakin sakin oturan bir Waggi görülüyor. Sakinliğine bakmayın, yanından geçen birini gözüne kestirdiğinde birden elinde sakladığı konfetileri başından aşağı indiriveriyor!

Doğayla uyumsuz yaşamımızı eleştiren ve çevre sağlığı ile ilgili mesajları olan fenerler ve kostümlerden bahsetmek istiyorum biraz da. Zira beni en çok ilgilendiren kısmı o oldu ve en rahat anlayabildiğim de! Özellikle ilk günün akşamında sırtlarında plasik çöpler taşıyanlar dikkatimi çekti, dünyanın ve dolayısıyla yaşam alanı dünya olan tüm canlıların sırtındaki yükleri çok güzel anlatıyordu. Onların arasından geçen pijamalı clique ise fütursuzca trampetlerini çalıyordu ve her biri bir ülkenin bayrağını taşıyordu. Ve evet, Türk bayrağı da vardı aralarında. Fotoğraflarını çektim ancak çok karanlıktı ve hareket halinde oldukları için net çıkmadı. Olsun, mesaj gayet net…

Plastik çöplerin yüklerini taşıyanlar
Ağlar ve plastiklere dolanmış balıklar

Aynı şekilde başka kostümlerde ve ikinci günün akşamında Münster Meydanı’nda gördüğümüz fenerlerde de plastik kullanımı, dünyanın durumu ve ona artık iyi bakmamız gerektiği yaratıcı bir şekilde ifade edilmişti. 

Münster Meydanı’ndaki fenerlerin sergisini ve karnavalın ikinci gününü anlatan yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dünya iyi bakılmayı bekliyor
Plastik okyanusu :(

Fenerlerde en çok gördüğüm karakter Mickey Mouse ve Trump’tı! Barış yanlısı bir tutumla ve farklı yorumlarla sergileniyorlardı. 

Şimdi bu cümleyi yazarken "savaş karşıtı" ifadesini kullanmak istemedim, yerine vurgulamak istenen olumlu ifadeyi; “barış”ı kullanmak istedim. Ancak “barış yanlısı” ifadesini okumaya ve duymaya hiç aşina olmadığımı fark ettim. Terimlerde yanlısı da olsa karşıtı da olsa hep “savaş” tercih edilmiş. Dünya’mızı değiştirmeye çalışırken dilimizi de dönüştürmeliyiz bence…

İsviçre'nin öz eleştiri temsili

Yine Münster Meydanı’ndaki sergide ilgimi çeken fenerlerden biri de İsviçre’yi temsil eden bir “savaş meleği” tasviriydi, elindeki bombanın pimini çekmek üzereydi. Ciddi ve vurucu bir özeleştiriydi.

Fasnacht kostümleri, fenerleri, rengi ve ifadesiyle, her haliyle çok güzeldi...

İlham olsun, aşk olsun,

Dilek

Kaynaklar: 

https://www.basel.com/en/carni...

https://www.baslerfasnacht.inf...


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

ETKİNLİK VE DUYURULARDAN HABERDAR OLUN

Etkinlik ve duyurulardan haberdar olmak için lütfen adınızı ve e-mail adresinizi kaydedin.